Mindenki aki glettel vagy gletteltet, naponta 1-1,5 rt tlt keverssel, vzhordssal, vdr, illetve szerszmtiszttssal, stb. Ez naponta radjtl fggen 900-2000 Ft kidobott pnz. Mind ezek mellet nem kevs fradsg, energia, kosz ami a hagyomnyos glett kszts velejrja. Ha valaki sajt maga teszi mindezt naponta, pontosan tudja hogy milyen fraszt, unalmas az lland kevergets, esetleg ltrrl val le mszkls. Ha valaki dolgoztat, teht nem hanem az alkalmazottak kevergetik a glettet, annak taln nem kell tl sok szmolgats, hogy r jjjn, hogy eddig mennyi pnz ment ki a kukba az ’olcs’ zskos gipszek hasznlatval. Ha hrom alkalmazott dolgozik s egy htig tart a glettels, akr gipszkarton bandzsols, akr rgi falak tbbszri glettelse esetn az 5 nap alatt (htf-pntek) 16 500 Ft az a kifizetett pnz amit a glett keversvel, illetve az ehhez szksges dolgok elksztsvel tltttek az alkalmazottak. Ha ezt a szmot kicsit tovbb gondoljuk akkor igen rmiszt adatot fogunk kapni. Persze els rnzsre a zskos gipsz az olcsbb, az rcduln kisebb szmot ltunk mint a ksz gletten, s ettl azt hiszik a festk hogy jl vlasztottak. Pedig csak addig olcsbb az ’olcs’ gipsz, amg el nem kezdik hasznlni. ltalban egy zsk (25 kg) gipsz 2800-3500 Ft krnykn van amivel az utols glettelst szoktk vgezni, egy kanna,vagy zsk (25-30kg) ksz glett 5-6000 Ft krl kaphat. Els rnzsre ’ megfizethetetlen ’ a ksz glett. De mint fentebb olvashat, pr nap alatt a ’ drgasg ’ megsznik, mivel a napunkat teljes mrtkben munkval tudjuk tlteni, s pnzt keresnk ahelyett, hogy pocskolnnk. Termszetesen a ksz glettet nem clszer els rtegknt hasznlni, mivel sem llaga, sem rteg vastagsga ezt nem teszi lehetv. J kompromisszumos megolds, ha az alap glettelst (mly lyukak, trsek, kartontallkozsok, vakolt j fal, stb.) hagyomnyos mdon oldjuk meg pl: 6-30 mm vakol gipsz hasznlatval, s miutn elfogadhat minsg felletnk van, utna ksz glettet hasznlunk 1-2 rteg glettelsre.
Glett s a bandzsol.
A glett kszre kevert, hagyomnyos glettelsre gy alkalmas, ahogy van. Bandzsolshoz, mindenflekpp hgtani kell. Tejfl srsg a kvnatos, amit a kell mennyisg vz hozz adsval rhetnk el. Addg amg, nem ismerjk kellkppen a bandzs szalag, illetve a glett tulajdonsgait, mindenflekpp ajnlatos prba bandzsolst vgezni, klnbz srsg glettekkel.
Ne egy egsz vdrrel kezdjnk gyakorolni! Ha nem elg hg a glettnk, sem a szerszmot nem tudjuk megfelelen hasznlni, sem a munknk nem lesz megfelel. Vzszintes bandzsolsnl, gyeljnk arra hogy kell mennyisg glett legyen a szerszmban. Ha kevs a glett, akkor csak a szalag egyik fele lesz glettes, a fels rsze nem. Szintn figyelni kell arra, hogy a szerszmot vzszintesen tartsuk. Ha ’lg’ a keznkben, a szalagot nem egyenesen vezeti ki, hanem begyri a paprt. Ha gy jrnnk, htul mieltt befut a tartlyba vgjuk el, s hzzuk ki ell a szalagot. Nyissuk ki a szerszmot, szedjk ki belle a glettet, majd fzzk bele a szalagot, s folytassuk tovbb a bandzsolst, gyelve az elz hibra.
A fggleges bandzsols lnyegesen egyszerbb, csak hzni kell lefel a szerszmot. A szalag elvgsa, szintn elszr ’megoldhatatlan’ feladatnak tnik. Mivel a papr tzott a glettl/ ht ez a dolgaJ/, gy hasonlan a megzott tapthoz nem igazn akar szpen elszakadni, gy mint ahogy az a viden ltszik. Van egy technikja, amit a spakli szalaghoz szortsa, s a fogaskerekes rsz egy mozdulatos lefel, vagy felfel val megrntsa jelent. Nem merlegesen tesszk a papirra a spaklit, hanem 'oldalrl', kiss szget zrva be a spakli s a papr kztt. Amennyiben, gy nem megy/ ez mindennel gy van az elejnJ/, sniccerrel vgja el a szalagot, vagy egyszeren szaktsa el. ltalban igaz erre a technolgira az, hogy az elejn ’ az ember nyakig glettes’, de ez a ksbbiek sorn meg sznik. Sok szakma bli, mind a mai napig gy glettel, hogy mind a szerszm, mind maga nyakig glettes. s termszetesen,hogy mikor tanulta valaki a szakmt, ht bizony nem csak az ecset szre volt tiszta zomnc, hanem a nyele is, meg a keze, s a ruhja is. gy van ez a mostani esetben is. Szokatlan a szerszm, szokatlan a hg, ’vkony’ glett, s szokatlan, gy ahogy van az egsz.
Ellenttben a hagyomnyos bandzsolssal nem kell a kartont ’fzolni’,a nem gyri tallkozsokat megvgni. Mivel nem a rs kitltse ltall biztostjuk a ktst, hanem a papr glettel trtn ragasztsval. Mint azt a vide elejn is ltni lehetett, a papr stabilan rgzlt a karton paprjn, a glett sszettelbl addik a biztos tapads. A msik ok, maga a glett zsugorodsi tulajdonsga. Mivel vastagsga szradsa kvetkeztben cskken, gy magval egytt a paprt is ’r szvja’ a kartonra. A bandzs szalagot, csak a teljes szrads utn lehet jra glettelni. Meg kell vrni a teljes kiszradsi idt, hogy fehr legyen. Ellenkez esetben, a nem teljesen szraz papr, jra nedvesedik a friss glettl, s az j glett pontosan ellenttes irnyba prblja feszteni a paprt, mint az eredeti glett. Az eredmny, rncos, gyrtt bandzsols.
Sok esetben nehz, a megszokstl szabadulni/ gipsz, vegszl bandzs szalag, xyloplast, stb./ de mint azt a vide is mutatja, mkdik a technolgia. Nem csak a sima karton-karton tallkozsnl hasznlhatjuk a szerszmot, hanem bels sarkoknl, gy hogy a fogaskerekes rszt betesszk a sarokba, s hzzuk lefel a szerszmot. Ezt mindenflekpp szrazon gyakoroljuk, hogy sem az anyagot, sem az idegrendszernket ne pazaroljuk. Knnyen elfogy a trelem, ha mr hatodszorra prbljuk, de mg mindig csak a nyakig glettes szerszmmal szenvednk. gy ltalban igaz ez a szerszmra, meg kell szokni a slyt elszr csak paprral. Ha mr jl tudunk vele mind fgglegesen vzszintesen, bandzsolni, akkor rdemes glettet is bele tenni. Tanulni sosem ks! Az az id,glett, szalag, amit tanulsra fordt, sokszorosan megtrl miutn megszokta az j technolgit. Legyen trelmes, hisz lthatta mkdik. Ha msnak megy, nnek is fog.